52/132 Sokak No:8 Daire:1 Şehitler Mahallesi KARABAĞLAR/İZMİR
tren

Balçova Lokma

Balçova Lokma

Balçova Lokma

 

Lokma tatlısı geleneksel olarak adlandırdığımız tatlıların başında gelir. Yoğun una, tuz ve şeker ilave edilerek hazırlanan hamur, kızgın yağda kızartıldıktan sonra şerbetin içine atılır.
Lokma Tatlısının Doyumsuz Lezzeti
Eşsiz ve tadına doyulmaz olan lokma, sokaklarda da özel camekanlar içinde satılmaktadır. Özellikle İzmir’de lokma tatlısı diğer illerden daha meşhurdur. Balçova lokma ve helvacıları sokak aralarında da eşsiz sunumlar yapmaktadır.

Lokma Tatlısı Nereden Geliyor?
Lokma tatlısını ilk olarak Arapların yaptığı bilinir. Bu lezzetli tatlı, hem tatlı olarak tüketilir hem de Anadolu’da pişi denilen adla içine peynir konularak kahvaltılarda yenir. Hazırlaması çok kolay olan bu tatlının lezzeti harikadır.
Bir Osmanlı Lezzeti
Dini anlamda helvadan sonra en çok tercih edilen tatlı lokma tatlısıdır. Tatlının iki şekli vardır. En çok tercih edileni küre şeklinde yuvarlak olanıdır. Kızartılırken şişen lokmalar şerbete atılır. Bu lokmaya saray lokması adı verilir. Diğer lokma ise ortası açık simit benzeridir. Bu lokmalar İzmir lokması olarak bilinir.
İzmir Lokması
İzmir’de lokma tatlısı;
Düğün yemekleri,
Sünnet yemekleri,
Mevlüdü şeriflerden sonra ikramı yapılan bir tatlıdır.
Bu ikram davetliler için özel bir ikramdır. Lezzet ve sunum olarak tarz bir görselliğe sahip olan lokma tatlısı tüm şehirlerimizde yapılırken, İzmir lokmaları çok ünlüdür. Lokma kelimesi Arapçadaki “lukma” sözcüğünden dilimize geçmiştir. Lukmanın anlamı bir yudum, az bir şeydir.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Call Now ButtonHemen ArayınOptimized with PageSpeed Ninja