52/132 Sokak No:8 Daire:1 Şehitler Mahallesi KARABAĞLAR/İZMİR
tren

Hakkımızda

Anasayfa » Hakkımızda

Hakkımızda

Izmirim Lokma Olarak Kaliteden ve Lezzetten ödün vermeden üretim yapip hizmet vermek bizim olmazsa olmaz prensibimizdir

Hizmetlerimiz Izmir Lokma,Saray Lokma,Irmik Helvasi ve asuredir.Uzun Yillardir süre gelen Gelenegi bizde firmamiz olarak layikiyla yapmak için elimizden gelenin fazlasini yapmaktayiz.

Izmir Lokma Tarihi

Izmir Lokma un, maya, tuz ve sekerle hazirlanan hamurun, sivi yagda kizartilmasiyla hazirlanan, serbetle tatlandirilarak servis yapilan bir Türk tatlisidir.
Türkiye’deki bazi yörelerde serbet dökülerek tatli olarak yenilmesine ragmen, bazi yörelerde pisi gibi Serbetsiz peynir ile yenilmektedir.

Ortasi delikli yuvarlak sekilde ve küre seklinde iki tipi vardir.
Halk arasinda küre seklinde olana Saray lokmasi denir. Kaynagi Osmanli Sarayina dayanmakla birlikte halk arasinda da yapimi yayginlasmistir.
Özellikle Izmir kültürünün vazgeçilmez bir parçasi haline gelmistir. Bu yüzden Izmir Lokmasi olarak da bilinir.
Izmir’de dini öneme sahip günlerde her köse basinda pisirilen lokma tatlisinin halka ücretsiz dagitildigi görülebilir. Özellikle sünnet dügünlerinde Lokmanin taze olarak hazirlanmasi, pisirilmesi ve davetlilere dagitilmasi adettendir. Lokman’in birçok çesidi de bulunmaktadir. Ankara’nin Güdül-Ayas yörelerinde Birtlak diye bilinen bir lokma çesidi vardir.

Lokma kelimesi bir agiz, bir yudum, bir parça yemek anlamina gelen yani lukma kelimesinden gelmistir. Lokmanin bir çesidi olan bugün Arap kültüründe var olan yani “kadi lokmasi” El-Bagdadi tarafindan 13. yüzyilda tarif edilmistir. Yunancada lokma ile ilgili “ise büyük los loku mas” (yani “Sen büyük bir lokmasin” sözü vardir. Günümüze bu sekilde ulasan Izmir Lokmasini siz degerli müsterilerimize Izmir Lokma olarak kaliteden ödün vermeden size sunmanin gururunu yasiyoruz
19. yüzyil Istanbul’unda ise bu kez meshur lokmacilarin Izmirliler oldugunu görürüz… Izmirli ustalar, kullandiklari ham zeytinyagi-susam yaginda kizaran ve üzerine taze üzüm sirasi dökülen lokma ile meshur olmuslar. Her yerde Izmir lokmasi aranir olmus. Dogru bir Izmirli tarifi var: Gördügü lokma kuyruguna, ne kadar çok isi olursa olsun girene Izmirli denir.’’ Çitir çitir Izmir Lokmasi.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Call Now ButtonHemen ArayınOptimized with PageSpeed Ninja