Şehitler, 52/132 Sokak No:8 D:1 Esendere, 35000 Karabağlar/İzmir

Konak Lokma

Konak Lokma

Lokma Türkiye’nin ünlü şerbetli tatlılarından birsidir. Geçmişi 13,yy’a ve Osmanlı’ya dayanan lokma tatlısı günümüzde de tüketilmeye devam etmektedir. Genel olarak lokma İzmir lokması olarak da anılmaktadır.

Bu tatlılar evlerde yapılacağı gibi hayır işlemek isteyen kişiler tarafından da hizmet veren lokmacılara yaptırılabilmektedir. Lokmacılar müşterilerin verdikleri adetteki lokmaları hazırlayarak müşterilerin istediği alanda dağıtmaktadır. Böylece kişiler hayır yapmış olmakta ve lokmaları tüketen kişiler tarafından da dua almaktadır.

Lokma Dağıtımları

Lokma üretimi yapan konak lokma firmalarını tercih eden kişiler çeşitli zamanlarda lokma siparişi verebilirler. Firmalar aracılığıyla lokma dağıtımı yapılan etkinlikler şunlardır;

  • İş Yeri Açılışları
  • Mevlit
  • Kandil
  • Sünnet
  • Düğün

Bu etkinliklerde yaygın olarak dağıtılan lokma aynı zamanda kişilerin hayır işlemek istedikleri zamanda da dağıtılabilmektedir. Cami çıkışlarında cemaate ya da kandil günlerinde halka dağıtılabilmektedir.

Lokma Malzemeleri

Lokma yapımı oldukça kolay olan şerbetli tatlılardan birisidir. Lokmanın malzemeleri arasında un, şeker, tuz, maya ve su yer almaktadır. Bu malzemelerle elde edilen hamura şekil verilerek yağda kızartılmakta daha sonra da şerbete atılmaktadır. Kalorisi az ve lezzeti yüksek olan bu tatlı insanların geçmişten günümüze kadar vazgeçemediği tatlılardandır.

Lokma Çeşitleri

İnsanlar tarafından hayır amacıyla daha çok dağıtılan tatlı olan lokma tatlısı halka şeklinde yapılabileceği gibi yuvarlak şekilde de yapılabilmektedir. Geleneksel olan lokma tatlısı kızartılıp şerbete atıldıktan sonra tüketilmektedir. Ancak günümüzde bazı firmalar lokmaya da yeni çeşitler kazandırmışlardır. Bu çeşitler içinde çikolatalı lokma, Hindistan cevizli lokma ve Antep fıstıklı lokmalar yer almaktadır. Kişiler bu çeşitlerden de sipariş ederek dağıtabilmektedir.

Lokma Fiyatları

Özel günlerinde ya da hayır amacıyla lokma dağıtmak isteyen kişiler firmalarla iletişime geçtiklerinde fiyat bilgisi alabilmektedir. Dağıtılacak lokmanın miktarı fiyatın artmasını sağlayabilmektedir.

Diğer yandan firmaların uyguladıkları fiyat tarifeleri de değişiklik gösterebilmektedir. Bunun için lokma dağıtmak isteyen kişilerin firma araştırması yaparak karar vermeleri gerekmektedir. Bunun içinde öncelikle hayır yapacakları lokmaların firma tarafından kaliteli bir şekilde üretilmesine ve hijyen şartlarını taşımasına özen gösterilmelidir.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Hemen ARA