52/132 Sokak No:8 Daire:1 Şehitler Mahallesi KARABAĞLAR/İZMİR
tren

Sıkça Sorulan Sorular

Anasayfa » Sıkça Sorulan Sorular
İzmir Lokma Nasıldır ?

Anadolu’nun pek çok bölgesinde yapilan ve tüketilen bir tatli olmasina ragmen Izmir’de ün yapmis bir tatli olan Izmir lokma tatlisi pek çok özel günde döktürülerek sevilerek tüketilen tatli çesitlerinden. Asker evi, taziye evi, basariya ulasmis bir ögrenci evi, sokak ya da cadde basinda dökülerek tüketilmekte. Izmir insaninin günlük severek tükettigi tatlinin sehir disindan gelecekler için bir merak kaynagi oldugunu da görebiliyoruz. Tatliyi daha önce tüketmeyen bireylerin merakinin daha üst seviyelerde oldugu da bir gerçek. Yapimi da sunumu da oldukça özel olan tatlinin en iyi Izmir’de yenebilecegini ifade etmek isteriz. Ülkemizin nadide sehirlerinden olan Izmir’e gittiginizde mutlaka denemeniz gereken tatlilardan biri oldugu aklinizin bir kösesinde yer almali.

Her sehrin kendine has bir damak tadi vardir ve bazi sehirlerde begenilen gida unsurlari baska bir sehirde o kadar da begenilmeyebilir. Sehrin kültürel özellikleri, yasam tarzi, aile unsurlari gibi pek çok faktörün damak tadi üzerinde etkisi vardir. Izmir’de özel günlerde sosyal dayanismayi temsil eden lokma tatlisi gerçek anlamda basarili bir yerde yendiginde bambaska bir damak tadi birakir. Izmir lokmaci arayisinizda iyi bir arastirmaya ihtiyaciniz olacagini söyleyebiliriz. Izmir’de onlarca firma bu alanda üretim yapsa da gerçek anlamda lezzetli tatlilar sunan firmalar bellidir.

Izmir lokmaci seçeneklerinin oldukça fazla olmasi bu anlamda seçim sansinizi da artirmakta. Sehre girdiginiz andan itibaren hiçbir sey bilmiyor olsaniz dahil Izmir’in yasayanlarindan birine iyi bir lokmaci sordugunuzda size adresi tarif edecektir. Izmir lokmaci olarak sehirde markalasan pek çok yer bulunuyor. Temiz ve steril ortamlarda üretimi yapilan lokma tatlisi yenmeye kiyilamayacaktir.

İzmir Lokma Nelerden Oluşur

Un, maya, tuz ve seker yardimiyla hazirlanan hamurun sivi yagda kizartilmasi sonucu ortaya çikan lokmalar serbetle tatlandirilmasinin ardindan servis edilir. Genel anlamda ülkemiz insanlari tarafindan merak edilen bir tatli çesidi olmasi nedeniyle Izmir’e gezi amaçli giden pek çok insanin iyi bir lokmaci da tatli yemek istedigi görülür. Yöreden yöreye farklilasan bir tadi vardir. Anadolunun hemen her bölgesinde herhangi bir köyde yapilabilecen lokma farkli isimlerle ve farkli servislerle tüketilir .Izmir lokma tatlisi ülke çapinda nam salmistir.

Bir parça ekmek anlamina gelen lokma kelimesi tatlinin seklini ifade eder. Ufak sekilsiz ya da yuvarlak hamur görünümünde bulunan lokma tatlisi basitçe yapilabilecek nitelikler tasisa da bazi ustalarin farkli formülleriyle ayri bir lezzete kavusur. Bir farkli çesidinin Arap Kültürü’nde de kendine genis bir yer bulduguna sahit oluyoruz. Oldukça köklü bir geçmise sahip olan tatlinin Osmanli dönemlerine kadar uzandigini görüyoruz. Izmir lokma tatlisi geçmisten günümüze kalici bir uzantiyla gelmeyi basarmistir.

Içeriginde yöreden yöreye farklilasan yapilar kullanilabilmekte. Tarçin, ceviz, hindistan cevizi, findik, antep fistigi gibi pek çok süsleme gidasiyla farkli yapilarda servis edilmektedir. Ayçiçek yaginda kizartilmasi tatlinin daha lezzetli olmasini saglayarak bambaska bir tada ulastirir. Merdiven alti Izmir lokmacilari ile muhatap olmak istemiyorsaniz firmanin yasal olup olmadigini ögrenebilirsiniz. Bu isi yalnizca ticari odakli yapan ve sagliksiz ortamlarda tatliyi hazirlayan pek çok firma olabilecegini aklinizdan çikarmamalisiniz.

Sağlıklı Lokma

Lokmacilarin Izmir bünyesinde ilgi görmeye baslamasiyla birlikte ticari odakli faaliyet gösteren ticaretle ugrasan bireylerin bu alandan hiç anlamasalar dahil merdiven alti üretim yaptiklarina sahit olmaktayiz. Tüketicinin bu durumdan pek anlamamasi ve merdiven alti bir lokmacidan lokma temin ettigini bilmemesi gizliden gizliye sagligini tehdit etmeye baslamistir. Gida sektöründe en önemli faktörün temizlik ve kalite oldugu düsünüldügünde bu hususa dikkat eden lokmacilarin tercih edilmesi büyük oranda önemlidir.

Yasal Izmir lokmaci seçenekleri sehir genelinde hayli fazladir. Bir bu kadar da merdiven alti üretimler yapip insanlarin sagligini tehdit eden lokmacilar vardir. Bu tarz lokmacilar her ne kadar sehir insani tarafindan fislenip duyurulsa da sehir disindan gelen herhangi bir insanin gidip bu lokmacilarda tüketim yapabilecegi ihtimali sagligi tehdit altina aliyor. Sagligina ve damak tadina deger verenlerdenseniz iyi bir arastirma yaparak lokmaci bulacaginizdan eminiz.

Izmir lokma tatlisi üretimi ve sunumu ile nam salmis yasal lokmacilarda tüketilecek tatlinin sagliga hiçbir zarari dokunmayacaktir. Temiz ortamlar bünyesinde üretimi yapilan lokmalarin güzel bir sunumla insanlarin istahini kabartacagi asikar. Lokma tatlisini tüketmeye baslamadan önce lokmacinin yasal olup olmadigini belgeleri ile birlikte görme talebinizi firma yetkililerine iletmenizi öneriyoruz. Bu hamleyle merdiven alti üretim yapan lokmacilari da korkutmus olacak ve panik olmalarina sebebiyet vereceksiniz. Yasal olmayan lokmacilara çok dikkat etmeniz gerekiyor. Sagliginizla oynamalarina müsaade etmeyin.

.

İyi Lokmacı Nasıl Anlaşılır

Her sektörde oldugu gibi gida sektöründe de maalesef insanlarin sagliklari ile oynayan firmalar olabiliyor. Maliyeti düsürebilmek adina malzemelerin kalitesinden düsüren lokmacilar sektörde faaliyet göstermektedir. Bu bakimdan lokmaci arastirmasini çok iyi yapmak gerekiyor. Her ne kadar evlerde bireysel imkanlarla hazirlanabilecek bir tatli olsa da bu isin ustalarinin ortaya çikardigi tatliyi denemenin bambaska bir damak tadina neden olacagi söylenebilir.

Lokma ustalarinin eski dönemlerde kendi emekleri ile ortaya çikardiklari lokma parçalarinin günümüzde modern makine sistemlerinde üretildigini görüyoruz. Tadinda farklilasma olsa da günümüzde ortaya çikarilan tatlilarin daha temiz ve daha steril oldugunu ifade etmek isteriz. Insan sagligi açisindan daha büyük önem arz eden tatlilar günümüzde el degmeden modern tesislerde üretiliyor. Izmir lokmasinin temiz yapilmasi tadindan tutun da verdigi etkiye kadar farklilik hissettirecektir.

Serbetle tatlandirilarak ikram edilen Izmir lokmasi sehirde nam salmanin yani sira ülke genelinde de insanlar tarafindan duyulmustur. Izmir’e çesitli nedenlerden dolayi seyahat gerçeklestiren ailelerin, bireylerin denemekten haz aldigi bir tatli çesidi. Saglikli tatlilarla karsilasmak isteyenlerin kaliteli lokmacilarla muhatap olmasi ciddi manada önem arz ediyor. Insanlarin sagligi ile fazlasiyla oynandigi günümüzde gerek tatli gerekse yemek dediginiz yerlere çok dikkat etmelisiniz. Sehir genelinde insanlarin bildigi, sürekli olarak takildigi lokmacilar bu anlamda beklentilerinize tam manasiyla yanit vermeyi basaracaktir. Izmir lokmaci seçenekleri hayli fazla olsa da gerçekten saglikli ürünler ortaya çikaran firmalar çok fazla degildir. Bu baglamda dogru bir arastirma ile bulunacak lokmacilar birbirinden degerli tatli seçenekleri ile ihtiyaçlarinizi karsilayacaktir.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Call Now ButtonHemen ArayınOptimized with PageSpeed Ninja